2018 Yılının Dijital Trendleri

2018 Yılının Dijital Trendleri

Sosyal medya ağlarının çoğalmasıyla nesnelerin interneti (IoT) ve yapay zeka gibi teknolojilerdeki büyük yükseliş, 2018 dijital camiasındaki pazarlama uygulamalarını bir adım öne çıkarıyor.

İŞTE 2018 YILINA DAMGA VURMASI BEKLENEN TRENDLER

Yapay Zekâ; Artık birçok alanda hizmet vermeye başlayan makineler ve yazılımlar, adeta canlılar gibi topladıkları verileri işleyerek yeni şeyler öğreniyorlar. Machine learning (makine öğrenimi) algoritmaları hayatımıza daha da sızıyor ve birçok sektörde popüler bir konumda. Veri analizleri, veriden yeni veri elde etme ve bu doğrultuda strateji belirleme metodu oldukça ilgi görür vaziyette.

Sanal Paralar; adından sıkça söz ettiren ve hızlı yükselişiyle sanal paranın web dünyasında popüler olmasına yol açan Bitcoin, hiçbir merkezi otoriteye bağlı olmamasıyla baş döndürüyor. Adını sıkça duysak da Bitcoin tek dijital para birimi değil. Günümüzde Bitcoin dışında oldukça popüler hale gelen ve altcoin olarak adlandırılan Ethereum, Litecoin, Primecoin vb. sanal para birimi de mevcut. Görünüşe bakılırsa 2018’de de popülerliğini katlayacak.

Kısa süreli içerikler; dijital dünyanın kaotik ekseninde kullanıcılar hap bilgileri tercih ediyor. Çekirdeği çıkarılmış bilgiler, özet detaylarıyla sosyal medyaya yön verecek. ‘Hızlı’ ve ‘sonlu’ içerik kavramları kendini gösteriyor.

Fijital Pazarlama; Fiziksel ve dijital deneyimlerin harmanlanarak tüketicilere direkt ve yapılandırılabilir şekilde ulaşmasını sağlayan bir yöntem bütünü. Bahsettiğimiz bu mix karışımın oldukça ilgi göreceği belirtiliyor.

Chatbots; Yapay zekâ formlarının hayatımıza girmesi şeklinde tanımlayabileceğimiz Chatbots’lar, telefon ve bilgisayarlarımızı kullanma biçimimizi değiştirecek. Gelecekte kullanıcıların isteklerini yerine getirmek için onları yönlendirecek uygulamalar olarak daha fazla hayatımıza girecek.

Jenerik yerine akıllı içerik; kastettiğimiz kişiselleştirilmiş ve müşteri odaklı içeriktir. Ziyaretçileriniz hem sizin ürün/hizmetleriniz konusunda hızlıca fikir alabilmeli hem de ilgi çekici bir içerikle karşılaşmalı. Öte yandan ihtiyaçlar tespit edilmeli ve bu ihtiyaçlara yönelik kısa ve kaliteli içerikler oluşturulmalı. Yani geleneksel-statik pazarlama biçiminin aksine dinamik-zengin içerik modeline geçmeli ve pazarlama otomasyonu bu şekilde devreye sokmak gerek.

Endüstri 4.0; verilerinizin bir arada toplanmasında ve ve her noktadan erişilebilir olmasında yarar sağlar. Esneklik ve mobilite olanakları değerlendirildiğinde hayati bir önem taşır. Endüstri 4.0 bu noktada sizi bir adım daha öteye götürmeyi vaat eder.

Sıraladığımız kriterleri en iyi şekilde değerlendirirseniz, 2018’in dijital yörüngesinde kurumlar arası rekabet yolunda bir adım önde yürüyebileceğinizi unutmayın…

|Tadını damağınızda bırakmıyor bir başka tekno-lezzetteki içeriğimizle yarın sizlerle blog sayfamızda buluşuyoruz, bizi takip etmeye devam edin…|

Hizmetlerimiz için:
Hemen İletişime Geçin

2018 Yılının Dijital Trendleri ile Benzer Yazılar

Henüz Yorum Yok

Bir Yorum Yaz

Processing...
Thank you! Your subscription has been confirmed. You'll hear from us soon.
ErrorHere