MPLS ya da VPN: Hangisini Tercih Etmeli?

Teknotel MPLS ya da VPN: Hangisini Tercih Etmeli?

İnternet kullanımı artık günlük hayatımızın olduğu kadar iş yaşamlarımızın da bir parçası haline geldi. Bununla paralel olarak güvenli ve güçlü internete olan ihtiyaç da artmış durumda. Bu ihtiyaca yönelik çözüm arayışında olanların karşısına ise en çok MPLS ve VPN terimleri çıkıyor. Bunlar temelde, daha güvenli çevrimiçi olabilmenizi ve yüksek hızlı bağlantı sağlayan iki farklı sistemdir. Fakat ihtiyacınızı karşılayacak olan sistemin MPLS mi yoksa VPN mi olduğunu anlamak ya da hangi sistemin size daha yüksek güvenlik ve hızlı hizmet sağlayacağını anlamak zor olabiliyor. Çünkü her iki ağ türü de oldukça karmaşık yapılara sahip olduğundan, tam olarak nasıl çalıştıklarını veya bunların birbirlerinden nasıl ayırt edileceğini bilmek gerekiyor.

VPN Nedir?

Basit anlatımla, VPN (Virtual Private Network), Sanal Özel Ağ olarak da bilinen bir tür bilgisayar ağıdır ve bulunmadığınız bir yerdeki fiziksel bir ağa sizi bağlar. Başka bir deyişle, farklı bir IP üzerinden internete bağlanmanızı sağlayan sistemdir. VPN üzerinden alınan ve gönderilen kayıtlar, şife ve bilgiler VPN tarafından söylendiği için üçüncü kişilerce görülmesi mümkün değildir. Bu haliyle güvenli bir kullanım alanına sahiptir.

MPLS Nedir?

MPLS (Multi Protocol Label Switching), Türkçe karşılığı Çoklu Protokol Etiket Anahtarlama olan bu sistem ise ağ paketlerinin çoklu protokoller üzerinden dağıtımını hızlandırmak üzere kullanılan standart tabanlı kaynakları ifade eder. Birden fazla noktada faaliyet gösteren şirketlerin güvenli-kapalı ve kesintisiz iletişim ihtiyaçlarını, karmaşık network yapılarına ihtiyaç olmaksızın sağlar.

MPLS ve VPN Arasında Ne Gibi Farklar Var?

Hem MPLS hem de VPN sistemleri, internete bağlanma şeklinizi değiştirmek ve çevrimiçi gizliliğinizi korumanıza yardımcı olmak üzere tasarlanmıştır. İkisi arasındaki temel fark, bu konuda izledikleri yoldur. MPLS, Geleneksel Katman 2 Tanımları ve Katman 3 (katman katmanı olarak da bilinir) arasında bulunan OSI Modeli katmanında kullanılabilir. Çoğu zaman Katman 2.5 Protokolü olarak ifade edilir. Veri tabanlı servis modeli sağlayan devre temelli istemciler ve paket anahtarlama istemcileri için birleşik veri taşıma servisi sağlar. MPLS, veri paketlerinizin yönlendiriciler arasında daha hızlı ve güvenli seyahat etmesini sağlayan yol harita sunar ve birden fazla IP aramasına olan ihtiyacı ortadan kaldırır. VPN aracılığıyla gönderilen veriler ise VPN tüneli adı verilen bir işlemle korunur. Bir VPN üzerinden seyahat eden veri paketlerinin diğer internet trafiği ile bağlantısı kesilir ve sanal tünellerde seyahat ederler.

VPN ağ türünde yüksek düzeyde güvenlik sağlamak için kriptografik tünel protokolleri kullanılır. MPLS’te ise Veri Bağlantı Katmanı ve Ağ Katmanı arasında çalışmak mümkündür. VPN, bir bilgisayar ağı üstüne katmanlı bir ağdır; MPLS ise verileri bir ağ düğümünden diğerine taşır. Bir başka deyişle, konum ve mesafeden bağımsız olarak farklı düğümler arasında doğrudan sanal bağlantılar oluşturur. MPLS, VPN’den farklı olarak protokollerden ve verilerden bağımsız bir mekanizmadır, bu nedenle fiziksel ağ topolojisinden bağımsız olarak çalışabilir.

MPLS’teki etiketleme işlevi sayesinde her bir yönlendiricin IP araması gerekmediğinden, hız noktasında VPN’e kıyasla daha avantajlı bir noktada yer alıyor. Bu sayede, farklı alt yapıların ve teknolojilerin kullanılabilmesi için şekillendirilmiş olan çok noktalı projelerde, kullanım yoğunluğunun yanında ses ve görüntü işlevleri üzerinde de önemli rol oynar ve lokasyonların kesintisiz bir şekilde çalışmasına olanak tanır. MPLS ile stok, muhasebe, ERP vb. iş uygulamalarını aktif bir şekilde kullanan ve kurumiçi iletişimini exchange yapılar üzerinden sağlayan kurumlar, şube ve merkez ofisleri arasında kesintisiz ve güvenli ve hızlı işlem olanağı sağlar.

Teknotel MPLS servisinin avantajları neler?

Teknotel-Blog-MPLS-ya-da-VPN-Hangisini-Tercih-Etmeli-e1587058045198-300x176 MPLS ya da VPN: Hangisini Tercih Etmeli?

  • Daha düşük erişim ücretleri ile maliyet avantajı sağlar.
  • VPN yöntemlerine göre çok daha basit uç ekipmanlar kullanır ve bu sayede daha az donanıma ihtiyaç duyar.
  • Noktadan noktaya veya noktadan çok noktaya basit konfigürasyonlar ile doğrudan erişim avantajı sağlar.
  • Kullanıcıya özel verilerin performansı ve trafiği kullanıcı adı ve şifre ile 7/24 online olarak izlenebilir.
  • Tek noktadan yönetilebilir ve ölçeklenebilir olması sayesinde zaman ve yönetim avantajları sağlar.
  • Kurumunuza özel projelendirme sayesinde maliyet avantajı sunar.

Teknotel Telekom olarak, Carrier Neutral altyapımızı yüksek kapasiteler ile destekleyen farklı operatörlerin yurtiçi ve yurtdışı fiber optik erişim altyapıları sayesinde müşterilerimize sunduğumuz kurumsal internet ve MPLS hizmetlerinin sürekliliğini garanti altına alıyoruz. Ayrıca global standartlardaki Telehouse Istanbul Veri Merkezi’mizde sunduğumuz profesyonel ve kesintisiz hizmetlerimizle orta ve büyük ölçekli şirketlerin dijital dönüşüm süreçlerinde yanında oluyoruz.

Hizmetlerimiz için:
Hemen İletişime Geçin

MPLS ya da VPN: Hangisini Tercih Etmeli? ile Benzer Yazılar

Henüz Yorum Yok

Bir Yorum Yaz