Güvenilir ve uygun maliyetli bulut yedekleme çözümleri

Bulut Yedekleme Hizmetleri ile Veri Kaybını Önlemenin En İyi Yolu

Bulut yedekleme hizmetleri dijital dünyada güvenli veri işlemleri yapmanızı sağlayan önemli hizmet imkanlarından birisidir. Özellikle bilginin önemli olduğu günümüzde olası veri kayıplarını önlemek için bulut yedekleme sistemlerinden yararlanmak mümkündür.

Bulut yedekleme sistemleriyle tüm dijital verilerinizi koruyabilir, güvence altına alabilir ve dilediğiniz yerden erişebilirsiniz. İş süreçlerinizin devamlılığı açısından bulut yedekleme hizmetleri size büyük kolaylık sağlayacaktır.

Veri Yedekleme Nedir ve Neden Önemlidir?

Veri yedekleme, verilerin kopyasının bulut konumunda ya da ayrı bir fiziksel konumda saklanmasıdır. Veri kaybını önlemek için mutlaka veri yedekleme sisteminden yararlanmak gerekir. 

Yoğun iş hayatı içerisinde veriler çok çeşitli nedenlerle ortadan kaybolabilir. Yangın, sel gibi doğal afetler yanı sıra siber saldırılar gibi dışarıdan müdahaleler de verilerin kaybolmasına neden olabilir. Bu tür olası durumlarda geçmiş ve mevcut verilerin elde tutulması, işlerin aksamadan yürütülmesi sadece veri yedekleme hizmetleriyle sağlanabilir.

Bulut Yedekleme Hizmetleri Nasıl Çalışır?

Bulut depolama sistemleriyle verilerin yedeklemesini almak ve istenen zamanda istenen yerden verilere ulaşmak mümkündür. Metin, dosya, görsel ya da video gibi birçok farklı formattaki veriler bulut yedekleme hizmeti ile dijital bir alanda depolanır. Veriler belirli aralıklarla otomatik olarak yedeklendiğinden hiç kaybolmaz. İstenmeyen durumlar gerçekleştiğinde de veri kurtarma işlemi sayesinde kaybolan verilen hızlı şekilde yerine gelir. Ancak veri kurtarma işlemi verilerin özelliklerine, veri kaybı olasılıklarına göre yapılması gerekir.

Üçüncü taraf bir barındırma kuruluşu tarafından sağlanan bulut yedekleme hizmetlerinde çeşitli seçenekler vardır. Bu sayede de işe ve veriye göre farklı alternatiflerden yararlanma imkânı olur. 

Bulut Yedekleme Hizmetleri Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bulut yedekleme hizmetinden yararlanmak oldukça akıllı bir tercihtir. Ancak doğru firmadan doğru hizmet alınmazsa istenen önlemler de alınamaz ve beklenen performans elde edilemez. Bulut yedekleme sistemi seçilirken dikkat edilmesi gerekenler:

 • Güvenlik
 • Erişilebilirlik
 • Hız
 • Esneklik
 • Ölçeklenebilirlik
 • İnnova yönetilebilir hizmetler

Bulut Yedekleme Hizmetleri Nasıl Kullanılır?

Bulut yedekleme hizmetlerinden yararlanmak için bir sağlayıcı ile çalışmak gerekir. Sağlayıcılar, verileri dijital bir ortamda depolar. Bu şekilde de istenen zamanda istenen yerden verilere ulaşmak mümkün olur. Bulut yedekleme hizmetleri veri işlemlerine göre farklı şekillerde kullanılabilir. Otomatik olarak yedeklenen verileri istendiği gibi kullanmak mümkündür. Verilere erişim hızlı olduğunda verileri işlemek de kolaylaşır. Bu nedenle bulut depolama hizmetinin nereden alındığı önemlidir.

Veri Yedekleme Stratejileri

Verilerin kaybolmasını engelleyen veri yedeklemede farklı stratejiler değerlendirilebilir. İhtiyaca göre veri yedekleme stratejileri belirlenebilir. Veri yedekleme stratejileri arasında öne çıkanlar şu şekildedir:

 • Verileri ilk günden şifrelemek
 • Yedeklemeleri otomatikleştirmek
 • Herkese açık bulutları kullanmak
 • Birden çok bölgede birden çok kopyalama yapmak
 • Düzenli yedekleme yapmak

Veri Kurtarma İşlemleri

Bilgisayar, cep telefonu, notebook veya laptop gibi cihazlarda bulunan verilerin kaybolma riskine karşı kurtarma önlemleri alınabilir. Kaybolmuş verilerin geri getirilmesine veri kurtarma işlemi denir. Ancak veri kurtarma işlemlerinin gerçekleşmesi için verilerin bulut ya da fiziksel başka ortamda yedeklenmesi gerekir. Fiziksel ortamlarda riskleri elimine etmek çok mümkün olmadığından günümüzde bulut yedeklemesi veri kurtarma işlemlerinde en sık tercih edilen yöntemlerden birisi olmuştur.

Veri Kurtarma Yöntemleri

Veri kurtarma yöntemleri bulut ve fiziksel ortamda depolama olarak iki farklı seçenek sunar. Bulut sisteminde veriler dijital bir alanda depolanır. Fiziksel alanda verilerin depolanması da bir seçenektir. Bulut sistemleri, fiziksel depolama sitemlerine göre kullanım kolaylığı ve avantajları açısından daha sık tercih edilir.

Veri Kurtarma Süresi ve Hızı

Veri kurtarma süresi ve hızı, veri kurtarma hizmetinin alındığı sağlayıcıya göre değişir. Hız ve süre veri kurtarmada oldukça önemlidir. Verilere hızlı bir şekilde ulaşmak için veri kurtarma hizmetlerinde doğru tercih yapmak gerekir. Veriler ne kadar çok ne kadar yoğun olursa olsun hızlı bir şekilde kurtarılabilir.

Veri Kurtarma İşlemini Kontrol Etme

Veri kurtarma işlemi, istenen yerden istenen zamanda kontrol edilebilir. Verilere ulaşmak ve verileri yönetmek oldukça kolaydır. Veri kurtarmada tercih edilen servis sağlayıcı veri kurtarma işlemini sizin için kontrol edebilir.

“Bulut Yedekleme Hizmetleri” Hakkında Sıkça sorulan Sorular:

 • Bulut yedekleme hizmetleri ne kadara mal olur?

Servis sağlayıcıya ve hizmet detaylarına göre fiyatlandırma değişir. Fiyat – performans açısından bakıldığında bulut yedekleme hizmetleri çok fazla avantaj sunar.

 • Hangi veri yedekleme stratejisi en iyidir?

İhtiyaca göre veri yedekleme sistemi tercih etmek gerekir. Veri yedekleme stratejilerinde en iyi yöntem bulut yedekleme olarak tercih edilebilir.

 • Veri kurtarma işlemleri nasıl yapılır?

Veri kurtarma işleminin yapılması için verilerin yedeklenmesi gerekmektedir. Yedeklenen veriler, kaybolduğu tarihten itibaren kolaylıkla kurtarılabilir. Nasıl kaybolursa kaybolsun bulutta yedeklenen verilere her zaman ulaşmak mümkündür.

 • Veri kaybını önlemek için hangi önlemler alınabilir?

Veri kaybını önlemek için veriler fiziksel ya da bulut ortamında yedeklenmelidir.

 

Hizmetlerimiz için:
Hemen İletişime Geçin

Güvenilir ve uygun maliyetli bulut yedekleme çözümleri ile Benzer Yazılar

Henüz Yorum Yok

Bir Yorum Yaz