GitHub Nedir?

Github, yazılım projeleri geliştiren kişileri, iletişim ve işbirliğine teşvik eden büyük bir sosyal ağ platformudur. Geliştirici topluluklarının en büyüklerinden biri olan GitHub ile dünyanın diğer ucunda bulunan kişilerle projeniz üzerinde çalışabilir veya projeniz hakkında değerlendirme alabilirsiniz.

Ayrıca, GitHub’da paylaşılan kodlar sayesinde kendinizi geliştirme imkanına sahip olabilirsiniz. Proje yönetimin yanı sıra versiyon kontrol sistemi de olan GitHub, çevrimiçi depolarının en büyükleri arasında yer alır. GitHub, açık kaynaklı projeler için ücretsiz, özel depolar için ise ücretli üyelik seçenekleri sunar.

GitHub’ın Avantajları Nelerdir?

Kod yazıyor veya yazılım projeleri üzerinde çalışıyorsanız GitHup gibi büyük bir platformdan destek alabilirsiniz. GitHub’ın sağladığı avantajlar şu şekilde sıralanabilir.

 • Üzerinde çalıştığınız yazılım projesini yönetme ve geliştirme imkânı sunar.
 • Projenizi farklı ülkelerde bulunan geliştiriciler ile paylaşma olanağı sağlar.
 • Projede çalışacak geliştiricileri seçme imkânı sunar. Bu sayede proje, sadece belirlenen kişilere yayınlanır.
 • Açık kaynak kodlarını ücretsiz olarak depolama olanağı sağlar.
 • Diğer geliştiricilerin proje üzerinde yaptığı değişiklikler kolay bir şekilde takip edilebilir.
 • Projenin dallandırılmasına olanak sağlar.
 • Uzak sunucular sayesinde başka bir cihaza kolay bir şekilde aktarılabilir.

GitHub Nasıl Kullanılır?

Yazılım projeleri üzerinde çalışıyorsanız hem kendinizi hem de projenizi geliştirmek için GitHub’tan destek alabilirsiniz. GitHub kullanmak için tamamlamanız gereken adımlar şu şekilde sıralanabilir.

 • GitHub kullanabilmek için öncelikle GitHub’ta hesap oluşturmak gerekir. GitHub’ın ücretli ve ücretsiz hesapları mevcuttur. Başlangıç seviyesindeyseniz ücretsiz education hesabı açabilirsiniz.
 • GitHub kullanabilmek için bilgisayarınıza Git kurmanız gerekir. Çünkü GitHub Git’te çalışan bir platformdur. Git, Linux’u yaratan Linus Torvalds tarafından geliştirilen bir versiyon kontrol sistemidir.
 • Hesap oluşturduktan sonra repo (Repository) oluşturabilirsiniz. Burası projenize ait dosyaları depolayabileceğiniz bir dizindir. Fotoğraf, elektronik tablo, dosya, veri kümeleri, ses dosyaları ve videoları burada depolayabilirsiniz.
 • Projeniz için Branch (dal) oluşturabilirsiniz. Bu sayede ana projenizi daha kolay bir şekilde geliştirebilirsiniz. Dal üzerinde çalışırken ana projeniz değişikliklerden etkilenmez. Dalda yaptığınız değişiklikleri ana projeye kolay bir şekilde ekleyebilirsiniz. Bu eklemenin gerçekleşmesi için birçok onay gerektiren aşamalar bulunur.

Yoğun bilgi içeren süreçleriniz için verilerinizi her yerden hızlı şekilde erişmek için bulut veri depolama hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. Bulut teknolojisi ile güvenli veri depolama imkanı elde edersiniz. Bu konuda daha fazla bilgi için ise “Bulut Depolama Veri Güvenliğinizi Nasıl Kolaylaştırır” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Hizmetlerimiz için:
Hemen İletişime Geçin

GitHub Nedir? ile Benzer Yazılar

Henüz Yorum Yok

Bir Yorum Yaz