Robotik Süreç Otomasyonu (RPA) Nedir?

Teknotel Blog-Teknotel Cloud Backup and Replication

Her işletmenin düzenli olarak gerçekleştirdiği işlemler vardır. Bunlar sürekli tekrarlanan işlerdir. Bu tür işler hem monoton olduğu için sıkıcıdır hem de gereksiz iş yüküdür.

İş gücünün ve zamanın bu tarz işlerde harcanmaması adına Robotik Süreç Otomasyonu (RPA) kullanılır. Bu yazılım robotları sayesinde tekrar tekrar yapılması gereken işlemler otomatik olarak yapılır. Böylece iş gücünden ve zamandan tasarruf edilir ve bu tarz monoton işlemler için vakit harcanmaz. Günümüzde sadece büyük çaplı işletmeler değil, küçük ve orta ölçekli işletmeler de RPA kullanımına yönelir. Küçük çaplı işletmeler bu tarz yüksek teknolojili faaliyetlerini yatırım yapmadan sunucu kiralama hizmetlerinden yararlanarak, rakiplerinin önüne geçebiliyor.

Robotik Süreç Otomasyonunun İşletmeler İçin Önemi

Rekabetin yoğun olduğu bu günlerde RPA kullanımına olan ilgi oldukça büyüktür. Bütün işletmeler için ihtiyaç haline gelen robotik yazılımlarının sağladığı başlıca faydalar ise şu şekilde sıralanabilir:Teknotel-Blog-Modern-Veri-Yedekleme-Stratejisi-Cloud-Backup-4-e1598422506945 Robotik Süreç Otomasyonu (RPA) Nedir?

 • Robotik Süreç Otomasyonu adı altında oluşturulan yazılımlar sürekli değişim gösteren dijital manzaralarda rahatlıkla gezinir, farklı ekran boyutlarına ve farklı butonların olduğu alanlara anında uyum sağlar.
 • Karmaşık durumlara özel olarak hazırlanan bu yazılımlar, hem tanımlanan görevleri gerçekleştirir hem de otomatikleştirme süreci için gereken çözümleri de üretir.
 • Kurumsal seviyede kullanılması için tasarlanan robotik yazılımlar, çok sayıda donanımda aktif olarak kullanılabilir ve birçok departmanın işlemlerini aynı anda yapabilir.
 • İşlemlerin yapılması için herhangi bir müdahaleye gerek duyulmaz. Özel programlama sayesinde her işlem otomatik olarak kendiliğinden yapılır ve entegre işlemleri gerçekleştirilir.
 • Uygulama süreci ve ölçeklendirmesi hızlıdır.
 • Çok çeşitli fiziksel ya da bulut sunucu ve sistemlerle uyumlu olduğu için mevcut sistemde rahatlıkla robotik yazılımlar oluşturulabilir.

RPA’nın İşletmelere Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

Tekrarlanan işlemlerin kendiliğinden yapılmasına imkan tanıyan robotik yazılımlar pek çok açıdan işletmelere avantaj sağlar. Bu yazılımlar sayesinde işletmeler otomatikleşir ve entegre işlemleri kolaylıkla gerçekleştirilir. Özellikle;

 • Verilerin kopyalanması,
 • Uygulamalara giriş yapılması,
 • Diğer sistemlere bağlanması,
 • Dosyaların taşınması,
 • Hesaplamaların yapılması gibi çok çeşitli işlemleri otomatik olarak yapan yazılım sayesinde gereksiz iş yükünden kurtulan işletmeler hem zamandan hem de maliyetten tasarruf eder.

Bu muazzam yazılım ile insan iş gücü dijital iş gücüne dönüşür. Böylece çalışanlar diğer faaliyetlere daha fazla vakit ayırabilir ve yüksek performans elde edilir.

Hizmetlerimiz için:
Hemen İletişime Geçin

Robotik Süreç Otomasyonu (RPA) Nedir? ile Benzer Yazılar

Henüz Yorum Yok

Bir Yorum Yaz