CLOUD
CLOUD

Tier 3+ Data Center, Carrier Neutral Altyapı, %100 Yedekli Sistem Altyapısı, Hızlı, Güvenli ve Ekonomik CLOUD Servisleri ile işinizde Karlılık sağlayın...

INTERNET
INTERNET

Teknotel'in Güçlü, Yedekli ve Yaygın omurgası üzerinden sunduğumuz KURUMSAL INTERNET servislerimiz ile, kurumunuzun ihtiyaç ve bütçesine en uygun projeleri geliştiriyoruz.

DATA CENTER
DATA CENTER

Tier 3+ standardına sahip, Asya, Avrupa ve Amerika kıtalarını birleştiren Global Data Center Network'ü üzerinde, Carrier Neutral atyapısı ile Telehouse Istanbul servislerinin farkını yaşayın.

ALTYAPIMIZ
ALTYAPIMIZ

Güçlü, Yaygın ve Yedekli Omurga, Carrier Neutral Data Center, İleri Teknoloji Cloud Altyapısı ve Global TELEHOUSE Network'ü üzerinden KURUMSAL ÇÖZÜMLER.

KURUMSAL
KURUMSAL

1984'den beri Telekomünikasyon sektöründe bir çok İLK'e imza attık. Farkımız, tecrübemiz, uzmanlığımız, güçlü ekibimiz en önemlisi, KURUMA ÖZEL hizmet anlayışımız.

 • Domain (Alan Adı)

  İstediğiniz Domainleri hemen SORGULAYIN! Web sitemizden Domain (Alan Adı) TESCİL ve TRANSFER işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. .

  Domain Sorgula
HOSTING DOMAİN (ALAN ADI)

DOMAİN (ALAN ADI)

Domain (Alan Adı) Nedir?


Birey, kurum ve kuruluşlar en basit anlamda bilgi yayınlamak ve e-posta alışverişi yapmak; ayrıca e-ticaret uygulamaları, interaktif işlemler ve daha birçok amaçla internet ortamında tek bir adresi tarif eden domain yani alan adı isimlerini günümüzde yaygın olarak kullanıyorlar.

Alan Adı Nedir?

İsim ve uzantıdan oluşan (Örn: www.teknotel.com) alan adlarından istediğinizin sorgulamasını, müsaitse tahsisini ve yenilemesini web sitemizden yapabilirsiniz.

Alan adı kaydedildikten sonra e-posta ve web sitesi barındırma amacı ile ayrıca hosting hizmeti alınması gereklidir. Teknotel'in hosting servislerini Kurumsal Hosting bölümünden inceleyebilir ve sizin için uygun olan hosting paketini ek özellikleri ile bilirkete online olarak satın alabilirsiniz. 

Alan adı sorgu ve sipariş işlemlerinizi Alan Adı Sorgula bölümünden gerçekleştirebilirsiniz.

Alan Adı Tescili


Firmanıza ait web sitenizi internet üzerinde yayınlamak için bir alan adına sahip olmanız gerekir. Bir alan adı uzantısı aynı ada birden çok şahıs/firma tarafından kullanılamaz. Bu sebeple istediğiniz alan adının başkaları tarafından kullanılmaması için alan adını tescil ettirmeniz gerekmektedir. Alan adları birden fazla uzantı ile tescil edilebilir. (örnek: www.teknotel.com, www.teknotel.net vb.)

Anında Aktivasyon


Alan adınızı, satın alma işlemi tamamlandıktan sonra hemen kullanmaya başlarsınız. Sadece .tr ve .xxx uzantılı alan adları için bazı evraklar gerekmektedir. Evrakların tarafımıza ulaştırılması ardından alan adınız çok kısa bir sürede aktif edilir.

Alan Adı Yenileme


Alan adını tescil ettirmek satın almak anlamına gelmez. Alan adları minimum 1 yıl süre ile tescil edilebilirler. Alan adı kullanım hakkının başkasına geçmemesi için tescil süresi dolan alan adının tescilinin yenilenmesi gerekir. Teknotel olarak alan adlarınızın yenileme sürelerini sizin yerinize takip ediyor onayınız ile yenileme işlemini gerçekleştiriyoruz.

Domain (Alan Adı) Transferi

Domain (Alan Adı) Tranfer İşlemi Nedir?


Alan adı transferi, sahip olduğunuz alan adınızın mevcuttaki tescil firmasından, başka bir tescil firmasına aktarılması demektir. Transfer işlemi sonucunda, kalan geçerlilik süresine bakılmaksızın alan adınız otomatik olarak 1 yıl yenilenir. Alan adını başka bir firmaya transfer etmek isteyen şahıs/firmaların alan adı yenileme süresine en az 10 gün kala transfer başvurunda bulunmaları gerekir. Aksi takdirde alan adı yenilemesinin min. 1 yıl süre ile mevcuttaki tescil firması tarafından yapılması gerekmektedir. Bu durumda transfer işlemi ancak bir yıl sonra yapılabilir. Alan adınızı Teknotel'e transfer etmek için bizimle iletişime geçerek Müşteri Temsilcilerimizden destek alabilirsiniz.

Alan Adı Transferi İşlemi için Gerekli Koşullar

aşağıda belirtilmiştir.

 • Alan Adı Tranfer İşlemi İçin Gerekli Koşullar
 • Alan Adının kayıtlı olduğu firmaya herhangi bir borcun bulunmaması
 • Alan Adı tahsisi üzerinden 60 gün geçmiş veya bitiş süresine 20 gün ve daha fazla zaman olmalı
 • Alan Adı bekleme, kilitli ve silinmiş durumlarda olmamalı
 • Alan adı bilgilerinde yer alan iletişim (Admin Contact) maili kullanılabilir ve aktif olmalı.
 • Alan Adı transfer şifresi eski tescil firmasından veya panelden alınmalı
 • Alan Adı yetkilisi tarafından Registrar Lock'u kaldırılmalı

Not Tarafımıza yapılan bir alan adı transferinin ardından isim tescil süreniz 1 yıl uzayacaktır. Bu işlem için 1 yıllık tescil ücreti ödenir.

Domain (Alan Adı) Satın Almak İçin Gerekli Belgeler

Com.tr İçin Gereken Belgeler


Aşağıda yer alan resmi belgelerden faaliyet alanınıza uygun olanlardan sadece bir tanesini göndermeniz yeterli olacaktır.

 • Ad-soyad.com.tr için, kimlik bilgileri ile birebir uyuşan alan adı başvurularında belge gerekmemektedir. Ancak, kimlik bilgileri ile başvurulan alan adının birebir uyuşmaması ya da Mernis sistemine bağlanırken teknik bir problem oluşması halinde, T.C. kimlik numarası bulunan nüfus cüzdanı fotokopisi ya da üzerinde T.C. kimlik numarası bulunmayan nüfus cüzdanı fotokopisinin yanı sıra T.C. kimlik numarasının bulunduğu bir web sayfasından alınan çıktının fotokopisi,
 • Ticari amaçlı tüzel kişilikler ve kuruluşlar için, aşağıdaki üç maddede sözü geçen belgelerden herhangi bir tanesi.

1- Ticaret odasından alınmış olan "Faaliyet Belgesi", "Ticari Sicil Belgesi", "Oda Sicil Kayıt Sureti" ya da Türkiye Ticaret Sicil Gazetesi'nde yayınlanmış olan ticaret unvanı ilanı,

2- Türk Patent Enstitüsü'nden alınmış "Marka Tescil Belgesi" ya da "Marka Başvuru Belgesi",

3- Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Odası'ndan alınmış olan "Sicil Tasdiknamesi" ya da "Ticari Sicil Gazetesi",

 • İlgili yerleşim birimine ait portal oluşturmak için, başvuran belediyeler için belediye başkanı imzalı talep yazısı,
 • Vakıf, dernek ya da odalar için, "Dernek Tüzüğü", "Vakıf Senedi" ya da "Kuruluş Kanunu",
 • Otel ve tatil köyleri için, Turizm Bakanlığı'ndan alınmış "Turizm İşletmesi Belgesi",
 • Seyahat acenteleri için, Turizm Bakanlığı'ndan alınmış "Seyahat Acentesi İşletme Belgesi",
 • Dershaneler için, Milli Eğitim Bakanlığı "Özel Öğretim Kurumları Ruhsatnamesi",
 • Televizyon programları için, Kültür Bakanlığı'ndan alınmış "Televizyon Gösterim Belgesi"
 • Film adları için, Kültür Bakanlığı Telif Hakları ve Sinema Genel Müdürlüğü'nden alınmış kayıt tescil belgesi,
 • Sanatçılar için, bağlı bulundukları meslek birliği, dernek ya da odadan(MESAM, SESAM, ÇASOD, vb.) üye kayıt belgesi,
 • Özel hastaneler için, Sağlık Bakanlığı'ndan alınmış "Özel Hastane Açılış ve Mesul Müdürlük Ruhsatı",
 • İrtibat büroları için, Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü'nden alınmış "İrtibat Bürosu Açılım Belgesi",
 • Yabancı bir kuruluşun Türkiye distribütörlüğünü ya da temsilciliğini yapan kuruluşlar için, başvurulan alan adına ait tescil belgesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra isim sahibi şirketin başvurulan alan adının distribütör ya da temsilci şirket tarafından alınabileceğine dair iznini belgeleyen antetli kağıtları üzerinde, imzalı ve kaşeli yetki belgesi,
 • Radyo ve televizyonlar için, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK)'ndan alınmış frekans tahsisini bildiren resmi yazı,
 • Dergi ve gazeteler için, "derginin/gazetenin aslı" ve "Mevkute Beyannamesi Alındı Belgesi",
 • Süresiz yayınlar için, yayının aslı,
 • İlaç isimleri için, "Yabancı Tıbbi Müstahzarlar Ruhsatnamesi",
 • Çiftlikler için, bağlı bulunduğu ziraat odasından kayıt belgesi.
 • Gemiler için, "Türkiye Cumhuriyeti Gemi Tasdiknamesi"
 • Fuarlar için, Resmi Gazetede yayınlanan "Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Fuar Takvimi Tebliği" veya Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'ndan alınan "Fuar İzni Yazısı"
 • Özel numaralar için, Türk Telekomünikasyon Kurumundan alınan "Özel Servis Numarası Tahsis Belgesi"

Net.tr İçin Gerekli Belgeler


Aşağıda yer alan belgelerden, faaliyet alanınıza uygun olan bir tanesinin Nic.tr(".tr" Alan Adları) Yönetimi'ne iletilmesi yeterli olacaktır.

 • Telekomünikasyon Kurumu'ndan alınmış "İSS (İnternet Servis Sağlayıcı) Genel İzin Belgesi" (Telekomünikasyon Lisansı),
 • Web tabanlı çalışan tüm kişi ya da kuruluşlar için, başvuran kişi ya da kuruluş tarafından başvurunun ayrıntılarını içeren (var olan .com ya da .net uzantılı web sayfalarının adresleri vb.) bir dilekçe (kişi adına yapılan başvurularda ilgili kişinin nüfus cüzdanı fotokopisi ile birlikte),

İnternet hizmeti vereceğini beyan ederek "net.tr" uzantısı için başvuran kişi ya da kuruluşlar için, başvurunun ayrıntılarını içeren ve yapılacağı taahhüt edilen web sayfanın yapılmadığının tespiti durumunda, ilgili alan adının silineceğinin kabul edildiğini belirten bir dilekçe (kişi adına yapılan başvurularda ilgili kişinin nüfus cüzdanı fotokopisi ile birlikte).

Org.tr İçin Gerekli Belgeler


 • Dernek ve vakıflar için yapılan alan adı başvurularında, başvuru yapan organizasyonun kuruluş kanunu, vakıf senedi veya dernek tüzüğünün ilk üç sayfası ile son sayfasının ".tr" Alan Adı Yönetimi'ne iletilmesi gerekmektedir.
 • Proje ve kongre gibi kar amacı bulunmayan oluşumların ise ".org.tr" ikinci düzey alt alan adına başvurabilmesi için en az üç sivil toplum kuruluşundan destek yazısı alması gerekmektedir.

Gov.tr İçin Gerekli Belgeler


 • Alan adının tahsisi için alan adı sahibi kuruluşun en üst makamı tarafından verilen antetli kağıt üzerinde imzalı ve kaşeli izin belgesinin ya da "Alan Adı Tahsis Formu"nun yetkili kişi tarafından, imzalı ve kaşeli olarak ".tr" Alan Adı Yönetimi'ne gönderilmesi gerekmektedir.

Av.tr İçin Gerekli Belgeler


 • ".av.tr" alt alan adının tahsisi ile ilgili olarak, TBB'nce bilgi notu, kurallar ve taahhütname başlıkları altında 3 grup doküman hazırlanmış ve bu dokümanlar http://www.barobirlik.org.tr/avtr/ adresinde kullanıcılara sunulmuştur.
 • ".av.tr" uzantılı alan adlarının tahsis edilebilmesi için; tarafımıza yapılan başvuruyu takiben, Türkiye Barolar Birliği (TBB) web sitesinde yer alan online başvuru formunun doldurulması gerekmektedir. Bu işlemi takiben, yapılan alan adı başvurusu, TBB Bilişim Koordinatörlüğü'nce "av.tr Alan Adı Tahsis Kuralları" çerçevesinde denetlenecek, kurallara uygunsa TBB tarafından onay verilecektir. Başvurusu bulunan alan adı, TBB'ginden gönderilecek olan onayı takiben tahsis edilecektir.

Dr.tr İçin Gerekli Belgeler


 • Bu alan adının tahsisi için, TTB'nce talep edilen bazı dökümanların TTB'ne sunulması gerekmektedir. İlgili dökümanlar http://www.ttb.org.tr/drtr adresinde kullanıcılara sunulmuştur. Başvurusu bulunan alan adları TTB tarafından ".tr" Alan Adı Yönetimi'ne gönderilecek olan onay yazısı dikkate alınarak tahsis edilir.

Alan adı tahsisinde "önce gelen alır" prensibi geçerlidir.

Bel.tr İçin Gerekli Belgeler


 • Alan adının tahsisi için, alan adını kullanacak belediyenin başkanı tarafından imzalı onay belgesinin ya da "Alan Adı Tahsis Formu" nun yetkili kişi tarafından, imzalı ve kaşeli olarak ".tr" Alan Adı Yönetimi'ne gönderilmesi gerekmektedir.

Tel.tr İçin Gerekli Belgeler


 • Alan adı tahsisinin hızla yapılabilmesi için, ".tr" Alan Adı Yönetimi veya onun yetkilendirdiği makamca başvuru ve tahsis sırasında belge istenmeyecektir. Ancak; tahsisi yapılan alan adı ile ilgili olarak çelişki (tutarsızlık), kötü niyet veya alan adı ticaretinin yapıldığına dair kanıt bulunması halinde, alan adı tahsisi yapılan kişiden dayanak belgelerini ibraz etmesi istenebilir. Herhangi bir uyuşmazlık durumunda telefon numarasının sahipliğine dayanak olarak, ilgili kurumla yapılan sözleşme, son ödenen fatura gibi belgeler kabul edilecektir.

Name.tr İçin Gerekli Belgeler


 • Alan adı tahsisinin hızla yapılabilmesi için Teknotel Telekom veya onun yetkilendirdiği makamlarca başvuru ve tahsis sırasında belge istenmeyecektir. Ancak, Teknotel Telekom ya da onun yetkilendirdiği makamlarca; tahsisi yapılan alan adı ile ilgili olarak çelişki (tutarsızlık), kötü niyet veya alan adı ticaretinin yapıldığına dair kanıtların bulunması halinde, alan adı tahsisi yapılan kişiden dayanak belgelerini ibraz etmesi istenebilir. Uyuşmazlık, itiraz gibi durumlarda ya da ilgili makamlarca gerekli görülmesi ve talep edilmesi durumunda nüfus cüzdanı, mesleki kimlik belgesi, veraset ilamı gibi belgeler geçerli kabul edilecektir.

Xxx İçin Gerekli Belgeler


 • Faaliyet Belgesi, Ticari Sicil Belgesi Oda Sicil Kayıt Sureti ya da Türkiye Ticaret Sicil Gazetesi'nde yayınlanmış olan ticaret ünvanı ilanı, Türk Patent Enstitüsü'nden alınmış Marka Tescil Belgesi

Alan Adı İle İlgili Sık Sorulan Sorular

BİZE ULAŞIN
BİZE ULAŞIN
444 12 99
BİZE ULAŞIN