CLOUD
CLOUD

Tier 3+ Data Center, Carrier Neutral Altyapı, %100 Yedekli Sistem Altyapısı, Hızlı, Güvenli ve Ekonomik CLOUD Servisleri ile işinizde Karlılık sağlayın...

Sık Sorulan Sorular

Telekomünikasyon sektöründe 37 yıllık deneyimi olan Teknotel firmasının; güçlü ve kesintisiz altyapısı, uzman ekibi ve global iş birliktelikleri ile profesyonel bir şekilde yönetilen; alanında dünyanın sayılı firmalarından olan TELEHOUSE’un Global Data Center networkünün önemli bir oyuncusu olan TELEHOUSE İSTANBUL Data Center (Kozyatağı-İstanbul) ile müşterilerine VMware platformu üzerinden sanallaştırılarak, Veeam Backup ürünleri kullanılarak yedeklilik hizmetlerinin sunulduğu hizmetin adıdır.

Sanallaştırma, İngilizce kullanımı ile “Virtualization”, fiziksel bir bilgisayardaki bellek, işlemci ve hafıza gibi kaynakların birbirinden farklı birden fazla sanal makineler (virtual machines) ile eş zamanlı kullanım imkânı sağlayan bir teknolojidir. Bu sayede, birden çok yazılım lisansına bağlı kalmadan da yüksek performans elde edilirken donanım maliyeti olmaması sebebiyle de yeni ürün ve servis geliştirme noktasında da pek çok avantaj sunar. Sanallaştırma teknolojisi tek bir sunucu ve bilgisayardan birden fazla kaynak oluşturarak ölçeklendirme, iş yüklerinin kolayca dağıtılmasına ve yönetilmesine olanak sunarken daha az sunucu, elektrik tüketimi, altyapı bakım ihtiyacı gibi maliyet avantajları sağlar.

Sanallaştırma teknolojisinin firmalara sağlayacağı avantajlar ise şu şekilde özetlenebilir;

 • Sunucu kapasitelerinin yüksek verimle kullanılabilmesi,
 • Herhangi bir problem anında, sanal sunucuları çok hızlı bir şekilde yeniden çalışır duruma getirilebilmesi,
 • İhtiyaç halinde hızlı bir şekilde yeni sunucu oluşturma imkânı tanıması ve ölçeklendirme,
 • Problemsiz test ya da yazılım geliştirme süreçlerine imkân sağlaması,

Fiziksel sunucular klasik donanımsal yapılar üzerine kurulan yapılardır. Adından anlaşılacağı gibi kapasiteleri donanım ile sınırlıdır. Ayrıca yıllık bakım/lisans bedelleri olup, belirli sürelerde yenilenmesi gerekmektedir. Bulut sunucular ise, fiziksel altyapıların üzerinde sanallaştırma teknolojileri kullanılarak oluşturulan sanal sunuculardır. Bulut sunucular, tüm bulut havuzundaki sistem ve yazılım kaynaklarını aralarında paylaşarak büyük bir esneklik sağlar. Bulut sunucular dakikalar içinde kurulur ve hizmet vermeye başlayabilir. Sanal sunucular tıpkı fiziksel sunucular gibi herhangi bir yazılımı çalıştırabilir ve cihaz yatırımı gerektirmediği için bunu çok daha ekonomik bir şekilde gerçekleştirir.

 • Küçük, orta ve büyük ölçekli tüm firmalar,
 • Teknolojik altyapısını esnek ve dinamik yapıya geçirmek isteyen firmalar,
 • Tek merkezli ve/veya coğrafi yedeklemeye ihtiyacı olan firmalar,
 • Global pazara açılmak isteyen firmalar,
 • Güvenlikli alanda bulunmak isteyenler,
 • Teknoloji geliştiren firmalar,
 • Uzaktan çalışan firma veya şahıslar,
 • E-ticaret gibi büyüyen alanlara yatırım yapmak isteyenler,
 • Başlangıç maliyetini optimize etmek isteyenler,
 • Döviz kuru etkisini yaşamak istemeyenler,

Teknotel network altyapısı 4 yedekli olarak ( 2 yurtiçi - 2 yurtdışı) olmak üzere Carrier Neutral özelliklerinde BGP konfigürasyonlu olarak yedekli yapıda çalışmaktadır.

Carrier Neutral olarak bilinen yapının Türkçe kelime karşılığı Operatör Bağımsız veya Taşıyıcı Bağımsız olarak geçmektedir. Taşıyıcı Bağımsız yapıyı kısaca ifade etmek gerekirse, veri merkezleri operatörden bağımsız olarak herhangi bir hizmet sağlayıcıya (telekomünikasyon ve internet servis sağlayıcıları) bağlı değildir ve hizmet arayan müşteriler için çeşitlilik ve esneklik sağlayan bir yapıdır. Firmanız dış kaynaktan veri merkezi hizmetlerini almak istediğinde işletmelerin birçok seçeneği vardır. Bu seçenekleri ararken muhtemelen duyacağınız terim ” Carrier Neutral ” veya “Taşıyıcı Bağımsız” veri merkezidir. Bu yapı dış kaynak kullanımınızda karar verme sürecinizdeki en önemli faktörlerden bir tanesidir.

 • TELEHOUSE ISTANBUL Veri Merkezi ve Yönetim Ofisleri İstanbul Kozyatağı’nda bulunmaktadır.
 • TEKNOTEL, kurulduğu ilk yıllardan itibaren 37 yıldır sadece kurumlara hizmet vermekte olup Türkiye’nin en tecrübeli Telekomünikasyon ve Teknoloji firmaları arasında yer almaktadır.
 • TELEHOUSE ISTANBUL, dünyada kabul gören Veri Merkezi standartları arasındaki en üst seviyelerden biri olan TIER 3+ standardına göre tasarlanmıştır. Telehouse İstanbul Veri Merkezi Uluslararası TELEHOUSE grubunun Türkiye Partneridir. (https://www.telehouse.net/data-centre-services/turkey/istanbul )

T-Cloud altyapısı Fortinet Fortigate Firewall, Voxility DDoS Atak Önleme sistemleri ile Cisco Network altyapısı ile tasarlanmış olup, 7/24 izlenmektedir. Ayrıca Türkiye içinde farklı 2 farklı yerde de yedekli altyapısı ile veri kayıplarına karşı da önlem sağlar.

T-cloud tamamen Türkiye’de barındırılan BTK mevzuatlarına tabi olarak KVKK(Kişisel Verileri Koruma Kanunu) uygun olarak hizmet vermektedir. Ayrıca ISO 9001 Kalite Yönetimi Sistemi, ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi belgelerine sahiptir. Altyapının yedeklilik seviyesi, veri merkezi sektör standartlarına göre Tier 3 seviyesinin gerekliliklerini karşılayacak şekilde kurgulanmıştır.

Teknik destek ihtiyaçlarınızı teknik@teknotel.com adresine mail olrak iletebilirsiniz. Otomatik açılacak ticket mühendislerimize iletilerek anında değerlendirilir.

BİZE ULAŞIN
BİZE ULAŞIN
444 12 99
BİZE ULAŞIN