Dikkat Evinizin Duvarları Sizi İzleyebilir!

Dikkat Evinizin Duvarları Sizi İzleyebilir!

 Evinizdeki duvarlar sandığınız kadar güvenli mi?

Araştırmacılar duvarlara “havadan elektromanyetik gürültü” aracılığıyla bir kullanıcının dokunma ve hareketlerini izleme olanağı vermek için kolları sıvadı. Oysaki hepimizin duvarlara yüklediği tek anlam, birbirinden ayrı ve gürültüyü geçirmeyen yapılardı. Şimdi o iş öyle değil. Peki Nasıl?

”Duvara mı konuşuyorum ben?” lafı tarihin tozlu sayfalarına karışacak

Evet, artık bu ve benzeri sorular sorabileceğiz. Çünkü teknolojinin geldiği durum bu. Bir kullanıcıyı konumlandırmak ve hareketlerini izlemek için bir kamera kullanmak yerine, bu sistem, elektrik üreten bir su bazlı boya tabakasıyla kaplı “büyük elektrotlar” ızgarasıyla gerçekleştirilebilir. Su bazlı boya daha az kokulu ve nikel bazlı diğer iletken boyalardan daha iyi görünüyor. Elektrotları bağlamak için gereken tek şey ise bakır bant.

Sonuç…

Ekibin kendi buluşu için bazı akılcı kullanımları var. Kullanıcılar, teknolojiyi kontrol etmek için farklı pozlar kullanarak video oyunlarını oynayabiliyor. Ayrıca kollarındaki bir dalga ile TV’ deki kanalı değiştirebilir veya ışıkları kapatmak için doğrudan duvara çarpabilirler. Duvarların akıllı bir altyapıya dönüşmesini sağlayan düşük maliyetli bir yaklaşım. Kulağa hoş gelmiyor mu?

Duvarların sadece boşlukları ayırma görevi dışında artık odaları algılama ve etkileşim ile geliştirebilir görevleri olacak. Duvar arıtma ve algılama donanımı, kullanıcıların dokunuşlarını ve hareketlerini izleyebilecek, ayrıca kullanıcı yakınsa vücut pozlarına yönelik tahminlerde bulunabilecek. Havadaki elektromanyetik gürültü yakalanıp, hangi cihazların aktif olduğu ve nerede bulunduğu da tespit edilecek.

Evet, aslında gerçekten gelecekte yaşıyoruz.

Hizmetlerimiz için:
Hemen İletişime Geçin

Dikkat Evinizin Duvarları Sizi İzleyebilir! ile Benzer Yazılar

Henüz Yorum Yok

Bir Yorum Yaz

Processing...
Thank you! Your subscription has been confirmed. You'll hear from us soon.
ErrorHere