DAVOS’TA GÜNDEM: DİJİTAL DÖNÜŞÜM VE TIK EKONOMİSİ

DAVOS'TA GÜNDEM: DİJİTAL DÖNÜŞÜM VE TIK EKONOMİSİ

DÜNYA EKONOMİK FORUMU

45646546546 DAVOS'TA GÜNDEM: DİJİTAL DÖNÜŞÜM VE TIK EKONOMİSİ

Her yıl Davos’ta oluşturulan Dünya Ekonomik Forumu (DEF) zirvesinde geçmiş tarihlere baktığımızda siyasal ve ekonomik sınıflı elitler neoliberal ekonomi politikaları ve globalleşmeyi gündeme alırdı. Fakat artan eşitsizlikler ve finansal kaoslar gündem konusunun dümenini dijital denize kaydırdı. 

DEF Başkanı Klaus Schwab:

”(…) Ekonominin itici gücü sermaye ve doğal kaynaklar olmaktan çıkıp, insandan kaynaklanan inovasyon ve yaratma gücü olmaktadır.”

45646546546 DAVOS'TA GÜNDEM: DİJİTAL DÖNÜŞÜM VE TIK EKONOMİSİ

KAPİTALİZMİN YERİNİ TALENTISM (YETENEKİZM) ALACAK

Bu ne demek? DEF küresel şirketlerin destekliği bir programla 2020 yılına kadar 20 milyon çalışana yeni beceriler kazandırma ve kurdukları SkillSET platformuyla 2021 yılına kadar 1 milyon bilişim çalışanına erişme hedefleri ortaya koydu.

Nitekim 2016 toplantısında da gündem Endüstri 4.0 oldu. Ekonomi parametrelerinin ibresi geçmiş yüzyılları gösterse de bu yıl Davos’ta en çok oturum ve sosyal mecralara sıçrayan tartışma dijital dönüşüm ve toplum konusu oldu. Oturumları Kanada’nın renkli Başbakanı Justin Trudeau’nun bir cümlesiyle özetleyebiliriz aslında.

”(…) Değişim temposu hiç bu kadar hızlı olmamıştı, hiç bu kadar yavaş da olmayacak.”

Bir diğer önemli konu ise Yapay Zeka elbette ki. Bu konuda dijital göçebeler ikiye bölünmüş vaziyette. Kimi kesimler sonumuzu getirecek kanısında kimileri ise insanlığı kurtaracak görüşünde. Google CEO’su Sundar Pichai, yapay zekayı elektrikten daha önemli görüyor. Yapay zekanın insanlık için müthiş bir potansiyeli olduğunu ileri sürüyor. Fakat yapay zeka konusunda ne yere yakın olmak ne de yerden çok yüksek olmak bir fayda sağlamaz. Öncelikle yapay zekanın içindeki algoritmayı iyi anlamamız gerek.

OTOMASYON, BITCOIN, SİBER GÜVENLİK

Diğer çarpıcı konulara geldi sıra. Oturumlarda Bitcoin’in para olarak görülmeyeceği fakat blok zincirinin ise daha heyecan verici olacağı görüldü. Siber güvenlik ise nesnelerin interneti ve bulut hizmetleri yaygınlaştıkça, siber saldırganların hedefleri de hızla arttı. Bahsetiğimiz kimlik ya da kredi kartı çalma gibi minimal hırsızlıklar değil tabii ki. Ölçek büyüyor. Paralize alternatif saldırılar gündemde. Örneğin, elektrik şebekelerine saldırı gibi tehlikeler içeriyor.

KISSADAN HİSSE…

DEF Davos Zirvesi, sadece ilişki ağları geliştirmek veya nutuk çekme oturumları olmanın ötesine geçmeye başladı. Tartışılan konular sadece Davos’ta kalmıyor elbetteki takibi için çalışmalarda yapılıyor. Örneğin, zirvede konuşulan endüstri 4.0 tartışılmakla kalmadı, Silikon Vadisi’nde başında Murat Sönmez’in olduğu ‘Dördüncü Sanayi Devrimi Merkezi’ kuruldu. Zirve’den notlar bu şekilde. Dijital enstrümanları kullanmak artık tercih değil ‘must’. Siz de dijital enstrümanları kullanmayı öğrenmek istiyorsanız sizi web sayfamıza davet edelim. Hizmetlerimize oradan ulaşıp bizimle iletişime geçin. Unutmayın, birlikten kuvvet doğar (!)

45646546546 DAVOS'TA GÜNDEM: DİJİTAL DÖNÜŞÜM VE TIK EKONOMİSİ

|Yepyeni içeriklerle aynı mekanda Teknotel blog’da sizleri bekliyor olacağız. Sosyal Medya kanallarımızdan bizi takip etmeyi ve hizmetlerimizden haberdar olmak için web sitemizi ziyaret etmeyi unutmayın. Aşağıda yer alan içerik yazarı kutumuzda bulunan mail adresinden editörümüze ulaşabilir; soru, görüş, içerik önerilerinde bulunabilirsiniz. #teknotelblog hashtag’i ile de twitter üzerinden bize aktarabilirsiniz. Bizi takip etmeye devam edin…|

Hizmetlerimiz için:
Hemen İletişime Geçin

DAVOS’TA GÜNDEM: DİJİTAL DÖNÜŞÜM VE TIK EKONOMİSİ ile Benzer Yazılar

Henüz Yorum Yok

Bir Yorum Yaz

Processing...
Thank you! Your subscription has been confirmed. You'll hear from us soon.
ErrorHere