Akıllı Olmaya Aday 3 Şehir: New York, Londra, Tokyo

Akıllı Olmaya Aday 3 Şehir: New York, Londra, Tokyo

SMART CITIES – SERİ 2

Kimileri için ütopik kimileri için distopik bir konu Smart Cities (Akıllı Şehirler). Serinin ilk yazısında detaylı bir giriş yapmıştık. Senaryonun gövdesiyle devam edelim. Fakat bu senaryoya yardımcı roller ekleyelim. Aşağıdaki infografik bilgiye göz atmanızda fayda var.

Son on yılın sonuna doğru, Dünya üzerinde yaşayan insanların sayısı, büyük şehirlerde yaşayan insanların çoğunluğuyla birlikte yedi milyarı  geçti. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, kent sakinleri, toplam küresel nüfusun yüzde 54’ünü oluşturuyor. Bu rakamın, 2020’ye kadar her yıl, yaklaşık %2 oranında büyümesi bekleniyor. Bunun bir sonucu olarak, daha büyük ve daha verimli bir teknoloji kurmak en önemli nokta.

Frost ve Sullivan araştırma firmasına göre, akıllı yönetim ve eğitim, akıllı sağlık, akıllı bina, akıllı mobilite, akıllı altyapı, akıllı teknoloji, akıllı enerji ve akıllı vatandaş gibi akıllı bir şehirden oluşan sekiz unsur var. Bu sekiz işaretleyicinin en az beşini başarıyla birleştiren şehirler, akıllı bir şehir olma ayrıcalığını alırlar. Buna ek olarak, Frost ve Sullivan, bu çeşitli akıllı şehir kategorilerinde küresel olarak 1,5 trilyon dolarlık birleşik bir pazar potansiyeline işaret ediyor.

New York, Londra, Tokyo

Örneğin, New York City’de, LinkNYC programı ile kamuya ücretsiz Wi-Fi, şarj portları ve şehir hizmetlerine erişim sağlama sürecindedir. Boston, kullanıcıların sadece mobil cihazlarını şarj etmelerine izin vermekle kalmayıp, aynı zamanda şehrin yaşanabilirliğini iyileştirme umuduyla çevresel verileri gelişmiş sensörlerle hükümet yetkililerine göndermelerine olanak tanıyan güneş enerjili banklar uyguladı.

a_970x90 Akıllı Olmaya Aday 3 Şehir: New York, Londra, Tokyo

Birçok akıllı şehir inisiyatifi, yeşil teknolojiyi akıllı kentsel gelişim için bir köşe taşı olarak hedefler. Bu teknolojiler, uzaktan kumandalı LED sokak lambaları, konut sakinleri için hava kalitesi uyarıları ve güneş enerjili çöp kompaktörleri gibi çeşitli projeleri içerir. Özellikle metro bölgesi olan Songdo, Güney Kore, akıllı bir şehir olma yolculuğunda yeşil teknolojiyi ana öncelik haline getirmiştir.

Eski Songdo sakini Akiko Ono Mueller:

 ”Ziyaret ettiğinizde fark ettiğiniz ilk şeylerden biri, sokaklarda neredeyse hiç çöp kalmaması. Bir dereceye kadar, bu, tüm insanlığın refahına bağlılık anlamına gelen eski bir Güney Kore sloganı olan “Hongik-Ingan” ın tanımladığı güçlü ahlaktan kaynaklanıyor olabilir. Güney Kore, yeşil inisiyatiflerini geliştirmek için çalışmalarına devam ediyor.”

Londra, Tokyo ve New York dahil olmak üzere birden fazla akıllı şehir genelinde bulunan özellikler, Telehouse IoT teknolojisi ve akıllı kentsel gelişim projelerinin temelini oluşturur.

Hizmetlerimiz için:
Hemen İletişime Geçin

Akıllı Olmaya Aday 3 Şehir: New York, Londra, Tokyo ile Benzer Yazılar

Henüz Yorum Yok

Bir Yorum Yaz

Processing...
Thank you! Your subscription has been confirmed. You'll hear from us soon.
ErrorHere