5G’ye İlk Hangi Ülke Geçecek?

5G'YE İLK HANGİ ÜLKE GEÇECEK?

Dünyadaki internet düzenini değiştirecek ve hızıyla fark yaratacak olan 5G için birçok ülke hazırlıklarını son aşamaya getirmiş durumda…

Telecom Italia, 5G teknolojisini test etmeye başlayacak ilk firma olacak. Şirketin yaptığı açıklamaya göre tüm mobil altyapısını 5G’ye yükselten ilk ülke San Marino olacak. Telecom Italia adındaki İtalyan menşeli operatör, ülkedeki 5G ağın Avrupa’da bir ilk olacağını ve dünyada ise ilklerden biri olacağını yaptığı açıklamada belirtti. Hükümet ile de bir anlaşma yapan şirket yetkilileri, 2018’deki test sürecinin ardından var olan 4G ağını tamamen 5G olarak yenileyecek.

Ülkedeki baz istasyonlarının sayısı, 5G’nin gelişiyle birlikte iki katına çıkacak. Unesco dünya miras listesindeki şehir merkezine de 2017 içinde bir ağ kurulacak ve 5G için son hazırlıklar da tamamlanmış olacak. San Marino, 30 binlik nüfusuyla ve 61 kilometrekarelik yüzölçümüyle dünyanın en küçük cumhuriyetlerinden biri. Telecom Italia, Milano ve Torino’da da test ettiği 5G’yi İtalya’ya kıyasla San Marino’da daha az düzenleme olması sebebiyle onlara daha çok özgürlük alanı yaratıyor.  Avrupa Komisyonu, geçtiğimiz yıl hazırladığı 5G raporunda, sağlık, ulaşım, otomotiv ve kamu hizmetlerinde, 2025 yılına dek 5G’ye bağlı olarak 113 milyar euroluk bir ekonomik fayda sağlanacak. 5G ağlarının tamamını kurmak ise 56 milyar euroya mal olacak. 5G’nin gelişiyle birlikte 2 milyondan fazla kişiye ise iş olanağı sunulacak.

5G ile saniyede 10 Gigabit hıza erişilebilecek. Bu da varolan 4G altyapısının tam 100 kat hızlısına denk gelecek. Teorik anlamdaki 100 katlık fark ise kullanımda ve gerçek hayat koşullarında gözle görülebilecek ve kullanımda anlaşılabilecek kadar büyük farklar doğurmayacak. Mevcut 5G hızı ise bulunulan bölgeye göre değişime uğrayabilecek.

Hizmetlerimiz için:
Hemen İletişime Geçin

5G’ye İlk Hangi Ülke Geçecek? ile Benzer Yazılar

Henüz Yorum Yok

Bir Yorum Yaz

Processing...
Thank you! Your subscription has been confirmed. You'll hear from us soon.
ErrorHere